04 Maj 2022

Matury 2022

Matury 2022

Tegoroczne matury już się rozpoczęły. Licealiści są już po pierwszym egzaminie. Co znalazło się na maturze z języka polskiego i kiedy odbędą się egzaminy z innych przedmiotów?

 

Czas maturalny się rozpoczął. Licealiści podeszli już do swojego pierwszego egzaminu. Był to język polski. W tym roku maturzyści musieli zmierzyć się z „Panem Tadeuszem” oraz „Nocami i dniami”. Do wyboru mieli dwa tematy rozprawki:

 

  • Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury.
  • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.

 

Licealiści mogli zdecydować się także na interpretację wiesza „Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana. Wśród innych zadań znalazły się m.in.: rozpoznawanie fragmentu tekstu, którym była „Lalka” Bolesława Prusa czy napisanie streszczenia.

Już 5 maja uczniowie podejdą do egzaminu z matematyki podstawowej. Dzień później odbędzie się matura z języka angielskiego. W tym i przyszłym tygodniu trwają także egzaminy z przedmiotów rozszerzonych. Licealiści musieli wybrać przynajmniej jeden taki przedmiot.

Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 5 lipca 2022 r., a dla osób poprawiających w sierpniu - 9 września 2022 r.

 

Źródła: https://wiadomosci.wp.pl, https://www.otouczelnie.pl