02 Wrzesień 2021

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspiera wracających do szkół uczniów

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspiera wracających do szkół uczniów

1 września uczniowie wrócili po wakacjach do szkół. Według decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki, szkoły pracują w trybie stacjonarnym. MEiN zapewnia im wsparcie w kwestiach sanitarnych oraz zachęca do szczepień.

 Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022 Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, skierował list do uczniów, ich rodziców oraz pracowników placówek szkolnych. List zawiera informacje o działaniach Ministerstwa Edukacji i Nauki związanych z bezpiecznym powrotem do nauczania stacjonarnego oraz o wsparciu jakie oferuje.

 

WSPARCIE SANITARNE

MEiN we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych zapewniają środki bezpieczeństwa dla szkół, takie jak: termometry bezdotykowe, maseczki, rękawiczki, stacje dezynfekujące i płyny do dezynfekcji. W związku z nauczaniem stacjonarnym zostały opracowane wytyczne sanitarne. Minister Czarnek w liście zachęca także do szczepień zarówno pracowników szkół, jak i uczniów po 12. roku życia i ich rodziców.

 

PROGRAMY EDUKACYJNE

Ministerstwo od wiosny tego roku realizuje programy wsparcia uczniów po długotrwałym okresie kształcenia zdalnego. Ich celem jest przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi nauki zdalnej na rozwój dzieci i młodzieży. „Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii” obejmuje profilaktykę krótkowzroczności, poprawę kondycji fizycznej, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne oraz pomoc w opanowaniu materiału.

Powstać mają także lokalne centra nauki, do których przeniesione zostaną doświadczenia edukacyjne z Centrum Nauki Kopernik. Placówki mają powstać w 32 miejscowościach w całej Polsce. Pierwsze z nich będą uruchomione jeszcze w tym roku.

6 września startuje program „Poznaj Polskę”. Szkoły otrzymają dofinansowanie na wyjazdy do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury i instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka