Wywiad z dyrektorem XII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego
Wywiad z mgr Lechem Szargiej
Zadaliśmy Panu dyrektorowi kilka pytań. Zapraszamy do lektury.
- Proszę krótko opisać Państwa szkołę, co ją wyróżnia, czym się charakteryzuje.
Jest to przykład szkoły, w której różne inwestycje powodowały wzrost jakości edukacyjnej. Jest to szkoła, w której oprócz bardzo wysokiego poziomu sportowego nie zaniedbaliśmy dydaktyki, np. były lata, gdzie zajmowaliśmy (nawet wygrywaliśmy) czołowe miejsca na Podlasiu w konkursach przedmiotowych Podlaskiego Kuratora Oświaty. Wreszcie jest to szkoła pokazująca, że upodmiotowieni rodzice mogą wyznaczać bardzo pozytywne kierunki zmian rozwojowych. Warto też wspomnieć o szkolnym klubie sportowym mającym w swoim dorobku starty na Igrzyskach Olimpijskich, w Pucharach Świata, medale europejskie i niezliczoną ilość medali Mistrzostw Polski.
- Proszę o opisanie oferty szkoły.
Wyjątkowo partnerska współpraca z Magistratem powoduje, że oferta edukacyjna środowisk szkolnych jest zróżnicowana, bogata i inspirująca. Obowiązkowa lekcja pływania, szeroki dostęp do obiektów sportowych, znakomici nauczyciele są gwarantem wysokich efektów nauczania.
- Jak radzicie Państwo z sytuacją covidową?
Mocną stroną szkoły są konkretne decyzje prawne tworzone wewnątrz jednostki. Na przestrzeni tych 2 lat pandemii możemy powiedzieć, że były one trafne i sprzyjały bezpieczeństwu w szkole. Jak do tego dodamy wysoki poziom zrozumienia rodzicielskiego, to mamy obraz zdecydowanie pozytywny.
- Jak radziliście sobie Państwo ze zdalną edukacją?
Niestety różnie. Rozumiemy rodziców w sytuacjach, kiedy musieli z przyczyn zobowiązań zawodowych pozostawiać swoje pociechy sam na sam z komputerem. Rozumiem też nauczycieli, którzy prowadzili lekcje online „do ściany”. Wreszcie też potrafię zrozumieć, że 500+ to zbyt mało na zakup odpowiedniego sprzętu dla dziecka w domu. Chwała jednak tym uczniom, którzy potrafią się uczyć w każdych warunkach, tylko szkoda, że ich stale ubywa.
- Na co kładziecie Państwo nacisk w edukacji w bieżącym roku szkolnym?
Wyrównać braki. Niestety, niekoniecznie w Polsce jest klimat, by do tego dążyć. Koncentracja na prawach uczniowskich, sprawia, że niejednokrotnie zapominamy o obowiązkach, a wtedy wielkich zaległości nie nadrobimy. Gdy dodamy do tego upadek prestiżu nauczycielskiego, cele, do których powinniśmy zmierzać, stają się mgliste. Nie mniej jednak nie poddajemy się i staramy się wrócić na dawne, dobre tory.
- Jakie macie Państwo plany na rok 2022/2023?
Ambitne, pomimo wielu oznak pesymistycznych. Najważniejszym jest start naszego XII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego z 2 klasami ogólnymi i 1 klasą mistrzowską badmintonowo-narciarską. Chcemy, by każdy uczeń zdał dobrze maturę, a kandydat na sportowego mistrza nim został. Chcemy także zmodernizować budynek dawnego gimnazjum pod kontem licealistów, a w Lesie Pietrasze uzyskać trasę do jazdy na nartorolkach.
- Jakie sukcesy odnoszą uczniowie Państwa szkoły?
Wyliczanie nie ma większego sensu, gdyż jest ich ogrom, najwięcej sportowych. Na przestrzeni 20 lat XXI wieku w sporcie jesteśmy jedną z najlepszych szkół w Polsce, dominujemy na Podlasiu. Laureaci konkursów przedmiotowych, olimpijskich i artystycznych też mają swoje znaczące miejsce. Wiele sukcesów przynoszą nam nasi absolwenci, to też jest nasza zasługa.
- Jak promują Państwo szkołę? Jakie narzędzia Państwo wykorzystują?
Najskuteczniejszą formą reklamy szkoły jest sport, dużo sportu. A jak jeszcze dobry sportowiec jest dobrym uczniem to promocja jest skuteczniejsza. Każdy sukces musi być podany do publicznej wiadomości, a do tego celu służą strony internetowe, Facebook, prasa, radio, telewizja.
- Czego mamy Państwu życzyć na aktualny i kolejny rok szkolny?
Zdrowia, zdrowia i zdrowia. Mądrego prawa, także i oświatowego. Szkoły tworzącej własną tożsamość bez zewnętrznej polityki a ze wspierającą funkcją Państwa. Wreszcie dostrzeżenia wartości społecznej, jaką powinien reprezentować nauczyciel. Nie warto sprowadzać kierownika jednostki oświatowej do roli zarządcy.