30 Kwiecień 2022

Wywiad z dyrektorem XII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego

Wywiad z mgr Lechem Szargiej

Zadaliśmy Panu dyrektorowi kilka pytań. Zapraszamy do lektury.

  1. Proszę krótko opisać Państwa szkołę, co ją wyróżnia, czym się charakteryzuje.

Jest to przykład szkoły, w której różne inwestycje powodowały wzrost jakości edukacyjnej. Jest to szkoła, w której oprócz bardzo wysokiego poziomu sportowego nie zaniedbaliśmy dydaktyki, np. były lata, gdzie zajmowaliśmy (nawet wygrywaliśmy) czołowe miejsca na Podlasiu w konkursach przedmiotowych Podlaskiego Kuratora Oświaty. Wreszcie jest to szkoła pokazująca, że upodmiotowieni rodzice mogą wyznaczać bardzo pozytywne kierunki zmian rozwojowych. Warto też wspomnieć o szkolnym klubie sportowym mającym w swoim dorobku starty na Igrzyskach Olimpijskich, w Pucharach Świata, medale europejskie i niezliczoną ilość medali Mistrzostw Polski.

 

  1. Proszę o opisanie oferty szkoły.

Wyjątkowo partnerska współpraca z Magistratem powoduje, że oferta edukacyjna środowisk szkolnych jest zróżnicowana, bogata i inspirująca. Obowiązkowa lekcja pływania, szeroki dostęp do obiektów sportowych, znakomici nauczyciele są gwarantem wysokich efektów nauczania.

 

  1. Jak radzicie Państwo z sytuacją covidową?

Mocną stroną szkoły są konkretne decyzje prawne tworzone wewnątrz jednostki. Na przestrzeni tych 2 lat pandemii możemy powiedzieć, że były one trafne i sprzyjały bezpieczeństwu w szkole. Jak do tego dodamy wysoki poziom zrozumienia rodzicielskiego, to mamy obraz zdecydowanie pozytywny.

 

  1. Jak radziliście sobie Państwo ze zdalną edukacją?

Niestety różnie. Rozumiemy rodziców w sytuacjach, kiedy musieli z przyczyn zobowiązań zawodowych pozostawiać swoje pociechy sam na sam z komputerem. Rozumiem też nauczycieli, którzy prowadzili lekcje online „do ściany”. Wreszcie też potrafię zrozumieć, że 500+ to zbyt mało na zakup odpowiedniego sprzętu dla dziecka w domu. Chwała jednak tym uczniom, którzy potrafią się uczyć w każdych warunkach, tylko szkoda, że ich stale ubywa.

 

  1. Na co kładziecie Państwo nacisk w edukacji w bieżącym roku szkolnym?

Wyrównać braki. Niestety, niekoniecznie w Polsce jest klimat, by do tego dążyć. Koncentracja na prawach  uczniowskich, sprawia, że  niejednokrotnie zapominamy  o obowiązkach, a wtedy wielkich zaległości nie nadrobimy. Gdy dodamy do tego upadek prestiżu nauczycielskiego, cele, do których powinniśmy zmierzać, stają się mgliste.  Nie mniej jednak nie poddajemy się i staramy się wrócić na dawne, dobre tory.

 

  1. Jakie macie Państwo plany na rok 2022/2023?

Ambitne, pomimo wielu oznak pesymistycznych. Najważniejszym jest start naszego XII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego z 2 klasami ogólnymi i 1 klasą mistrzowską badmintonowo-narciarską. Chcemy, by każdy uczeń zdał dobrze maturę, a kandydat na sportowego mistrza nim został. Chcemy także zmodernizować budynek dawnego gimnazjum pod kontem licealistów, a w Lesie Pietrasze uzyskać trasę do jazdy na nartorolkach.

 

  1. Jakie sukcesy odnoszą uczniowie Państwa szkoły?

Wyliczanie nie ma większego sensu, gdyż jest ich ogrom, najwięcej sportowych. Na przestrzeni 20 lat XXI wieku w sporcie jesteśmy jedną z najlepszych szkół w Polsce, dominujemy na Podlasiu. Laureaci konkursów przedmiotowych, olimpijskich i artystycznych też mają swoje znaczące miejsce. Wiele sukcesów przynoszą nam nasi absolwenci, to też jest nasza zasługa.

 

  1. Jak promują Państwo szkołę? Jakie narzędzia Państwo wykorzystują?

Najskuteczniejszą formą reklamy szkoły jest sport, dużo sportu. A jak jeszcze dobry sportowiec jest dobrym uczniem to promocja jest skuteczniejsza. Każdy sukces musi być podany do publicznej wiadomości, a do tego celu służą strony internetowe, Facebook, prasa, radio, telewizja.

 

  1. Czego mamy Państwu życzyć na aktualny i kolejny rok szkolny?

Zdrowia, zdrowia i zdrowia. Mądrego prawa, także i oświatowego. Szkoły tworzącej własną tożsamość bez zewnętrznej polityki a ze wspierającą funkcją Państwa. Wreszcie dostrzeżenia wartości społecznej, jaką powinien reprezentować nauczyciel. Nie warto sprowadzać kierownika jednostki oświatowej do roli zarządcy.